وزیر دفاع روسیه در دیدار با سردار سرتیپ دهقان، با تجلیل از نقش امنیتی جمهوری اسلامی ایران گفت : ایران یک کشور کلیدی در تامین امنیت منطقه است و اگر کسی این حقیقت را درک نکند گمراه خواهد شد...

پس از انجام مراسم استقبال رسمی از ارتشبد سرگئی شویگو ، وزیر دفاع روسیه  توسط سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان،  وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران ، وزرای دفاع دو کشور با یکدیگر دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی گفت و گو کردند .     

ادای احترام به شهید گمنام


به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع ، سردار دهقان در این دیدار با ابراز خرسندی و استقبال از سفر همتای  روسی خود به جمهوری اسلامی ایران،  بر لزوم همکاری ، هم فکری و تعامل طرفین  تاکید کرد  و افزود : ایران و روسیه به عنوان دو همسایه که دارای دیدگاه های مشترک در قبال مسایل سیاسی  منطقه ای و جهانی هستند ، می توانند با استفاده از ظرفیت های خود ، الگویی از همکاری های مکمل دو کشور را به نمایش بگذارند .
 

وی گفت : ما معتقدیم شرایط کنونی برای گسترش و توسعه همکاری فرصت مغتنمی است تا با  کمک یکدیگر  فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه " روسیه مقتدر و ایران مستقل  دو رکن مهم ثبات منطقه ای و جهانی هستند " را جامه عمل بپوشانیم .
 

سردار دهقان ، با تبیین شرایط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران ، تصریح کرد : جمهوری اسلامی ایران با ایفای نقش مسئولانه خود در مبارزه با تروریسم و کمک به دولت ها و ملت های منطقه در دفاع از خود ادامه خواهد داد و در قبال تحکیم ثبات و امنیت منطقه مسئولانه عمل خواهد کرد .

مذاکرات سردار دهقان و وزیر دفاع روسیه
 

 وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکومیت شدید جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در جولان که منجر به شهادت گروهی از رزمندگان حزب الله لبنان گردید گفت :  این جنایات که در تداوم اقدامات تروریستی و خونبار این رژیم در فلسطین ، لبنان ، سوریه ، عراق و حمایت های آشکار و پنهان آنان  از تروریسم تکفیری  صورت می گیرد و هدفی جز  بر هم زدن  امنیت منطقه و جهان را دنبال نمی کند ، پرونده ننگین و سنگین  جنایات جنگی این رژیم را تکمیل کرد.
 

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه مسائل و مشکلات منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل گردد گفت : دخالت طرف های دیگر در رویدادهای منطقه ، ضمن پیچیده تر کردن شرایط ، بر تداوم و افزایش بحران نیز خواهد افزود .
 

وی تصریح کرد : بی تردید برای رسیدن به امنیت و آرامش پایدار در منطقه و جهان باید با عزمی جهانی ریشه های تروریسم ، خشونت و افراط  گرایی   را خشکاند.
 

توافق نظامی ایران و روسیه

سردار دهقان گفت : با توجه به اینکه آمریکا و غرب سیاست فرسایش ظرفیت ها و زیرساخت های استراتژیک کشورهای مستقل را هدف گرفته اند ، ایران و روسیه می توانند با همکاری ، هم افزایی  و فعال سازی ظرفیت های بالقوه راهبردی با مداخلات توسعه طلبانه و زیاده خواهی های آمریکا مقابله کنند .
 

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران ،  اتحاد کشورهای منطقه برای مقابله با  خطر تروریسم ، افراط گرایی و خشونت و ایجاد پیمان های منطقه ای برای   مدیریت  و مهار بحران های ناشی از این خطرات را ضروری دانست  و افزود :  تقویت ساختارهای سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی منطقه ای  نظیر سازمان شانگهای و ایجاد برخی ساختارهای جدید امنیتی در منطقه  می تواند زمینه غلبه  بر این مشکلات  و بحران ها را فراهم کند .
 

سردار دهقان در پایان با تاکید مجدد بر  تقویت و گسترش  مناسبات دفاعی  - نظامی میان ایران و روسیه ، آمادگی کشورمان برای بسط و توسعه هر چه بیشتر این روابط  اعلام کرد .

 


 

در این  دیدار ارتشبد سرگئی شایگو  وزیر دفاع روسیه نیز با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران ، بر گسترش روابط همه جانبه و بلند مدت میان دو کشور تاکید کرد.
 

وی با قدردانی و استقبال از رویکرد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با  روسیه ، گسترش و تعمیق روابط دفاعی و فنی با ایران را فاکتور بسیار مهمی در تامین امنیت و ثبات منطقه ای و جهانی دانست .
 

وزیر دفاع روسیه با بیان اینکه ما دارای چالش و تهدید های مشترکی هستیم ، تصریح کرد : ایران و روسیه می توانند با هنکاری و مساعی دو طرف با این چالش ها  و تهدیدات مقابله کنند .
 

ارتشبد سرگئی شویگو در ادامه افزود : ما ارزش زیادی برای اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر قائل هستیم  و خواستار و همکاری مشترک در این زمینه می باشیم .
 

وزیر دفاع روسیه با اشاره به اهمیت موافقت نامه ای  که در این سفر به امضا می رسد اظهار امیدواری کرد : با امضای این توافق نامه همکاری های دفاعی – نظامی ایران وروسیه بیش از پیش ارتقاء و گسترش یابد .
 

وی با تجلیل از نقش امنیتی جمهوری اسلامی ایران گفت : ایران یک کشور کلیدی در تامین امنیت منطقه است و اگر کسی این حقیقت را درک نکند گمراه خواهد شد .
 

ارتشبد سرگئی شویگو ،  با اشاره به رویکرد سازنده جمهوری اسلامی ایران در اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود گفت : روسیه همواره از این رویکرد سازنده  حمایت کرده و می کند .  
 

طرفین در دیدار با توجه به اراده دو کشور در ارتقای روابط دفاعی  برای حل و فصل مشکل s 300  توافق کردند .