لاریجانی:بسیاری از چالشهای پیش روی عالم اسلام وارداتی است/ دسیسه های بیرونی دراختلاف مسلمانان موثرند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مساله تروریسم و اختلاف بین فرقه های مختلف اسلامی در حال حاضر تا اندازه ای شدت گرفته و علی القاعده دسیسه های بیرونی در آن نقش موثر دارند...

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در بدو ورود به شهر استانبول در جمع خبرنگاران درباره برگزاری دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی گفت: این کنفرانس برنامه های روتینی (به روال معمول) دارد و هر سال مجمع آن برای ساماندهی کار در درون پارلمان های کشورهای اسلامی، موضوعات مهم جهان اسلام و آینده آن تشکیل می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این کنفرانس به چالش های مهم عالم اسلام توجه و راهکارهای دستیابی به صلح و امنیت پایدار بررسی می شود.

بسیاری از چالش های پیش روی عالم اسلام وارداتی است

لاریجانی افزود: بسیاری از چالش های پیش روی عالم اسلام وارداتی بوده و برخی از آن ها به دلیل تحریک ها از سوی بیگانگان ایجاد می شود.

رییس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: چالش های عمومی جهان اسلام شامل کارهای تروریستی و همچنین تحریک عواطف مسلمانان بوده و روسای مجالس کشورهای اسلامی در صورت همفکری می توانند در تصمیم گیری کشورهای اسلامی تاثیرگذار باشند.

لاریجانی گفت: اینگونه اجلاس ها که نمایندگان مردم در آن حضور می یابند برآیندی است از افکار عمومی کشورهای اسلامی و می تواند محل مناسبی برای انجام گفت وگوهایی که به سرنوشت کل مسلمانان ارتباط دارد باشد.

وی افزود: مسئله تروریسم و اختلاف بین فرقه های مختلف اسلامی در حال حاضر تا اندازه ای شدت گرفته و علی القاعده دسیسه های بیرونی در آن نقش موثر دارند؛ بنابراین همفکری بین کشورهای اسلامی و پیگیری ریشه های مشکلات و اتخاذ تدابیر و راهکارهایی برای رفع آن ها از مهم ترین موضوعاتی بوده که در کنفرانس مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حاشیه این اجلاس فرصت مناسبی برای انجام مذاکرات و ارتقای همکاری های دو جانبه بین کشورهای اسلامی فراهم خواهد شد.

لاریجانی امروز (سه شنبه) به منظور شرکت در دهمین اجلاس اتحادیه کشورهای اسلامی وارد استانبول ترکیه شد.

دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی 30 دی لغایت 2 بهمن سال جاری برگزار می شود.

رییس مجلس در این سفر سه روزه با برخی از رؤسای مجالس و مقامات کشورهای اسلامی دیدار و درباره مسائل دو جانبه ومنطقه ای گفت وگو خواهد کرد.