علیرضا نجارپور استادی چهارشنبه 15 شهریور 1396 10:12 ق.ظ نظرات ()
ظریف و موگرینی
برجام این روزها حال خوشی ندارد و این عارضه به دلیل سوءرفتار آمریکا ایجاد شده و ممکن است این وضعیت به فاجعه ای ختم شود که تنها راه جلوگیری از آن حمایت اعمالی و نه اعلامی اروپا باشد.

خبرگزاری بُرک بسیاری از کشورهای غربی از برجام با عنوان بزرگترین توافق قرن یاد می کنند اما این توافق بزرگ مدتی است در معرض تهدید قرار گرفته و رفتارهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا حکایت از احتمال بالای فروپاشی آن دارد...

هر چند قرار بر این بود که با آغاز اجرای برجام تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران نیز لغو شده و ارتباطات بانکی ایران با کشورهای دیگر برقرار شود و تهران بتواند از «سوئیفت» استفاده کند اما کارشکنی های آمریکا و اعمال نفوذ این کشور بر سیستم بانکی جهان موجب شده تا در این راه مشکلات زیادی وجود داشته باشد و شرکت های اروپایی طرف قرارداد با ایران که پیشتر طعم تحریم های آمریکا را چشیده اند اکنون به دلیل هراس از اقدامات تنبیهی آمریکا برای عقد قراردادهای جدید با تهران و همچنین مبادلات بانکی با ایران مردد هستند.

در چنین فضایی اما علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش در مصاحبه با العالم تأکید کرد که در صورت اقدام احتمالی دونالد ترامپ برای خروج از برجام، ایران حاضر است تا زمان باقی ماندن اتحادیه اروپا در آن، به تعهداتش پایبند باشد.