چرا مذاکره تنها راه حل آمریکا برای موضوع کره شمالی است؟

گزارش تحلیلی؛

در حالی که بحران در شبه جزیره کره این روزها بسیار حساس و به مرحله خطرناکی رسیده است، اما همچنان راه‌حل‌ها برای حل این بحران محدود و متمرکز بر رویکردهای دیپلماتیک است.


کره شمالی

در حالی که بحران در شبه جزیره کره این روزها بسیار حساس و به مرحله خطرناکی رسیده است، اما همچنان راه‌حل‌ها برای حل این بحران محدود و متمرکز بر رویکردهای دیپلماتیک است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- رضاعمویی*: به نظر نمی‌رسد جز مذاکره و دیپلماسی راه حل دیگری برای بحران شبه جزیره  کره وجود داشته باشد.

حتی اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا و ترزامی نخست وزیر بریتانیا در گفتگوی تلفنی یک روز پس از انفجار بمب هیدروژنی کره شمالی نشان می‌دهد که غرب نیز جز مذاکره راهی را برای حل موضوع در نظر نمی‌تواند داشته باشد. در این گفتگو دو طرف خواستار ایفای نقش بیشتر چین برای حل و فصل بحران کره شمالی شدند. درخواستی که به وضوح به معنای تاکید بر دنبال کردن دیپلماسی و مذاکره بجای سایر راه‌حل‌های نظامی در موضوع کره شمالی است.

در این وضعیت در حالی که همچنان بر مذاکره به عنوان تنها راه حل موجود در بحران پرتنش پیونگ یانگ تاکید می‌شود، چرا برای واشنگتن استفاده از راه‌حل‌ها و رویکردهای نظامی چندان موثر و ممکن به نظر نمی‌رسد؟

نظامی کردن بیشتر شبه جزیره کره چندان موثر نیست: آمریکا و به تبع آن کره جنوبی ممکن است افزایش و تقویت قدرت نظامی خود را با هدف بازدارندگی در دستور کار قرار دهند، همان گونه که بلافاصله پس از آزمایش اخیر بمب هیدروژنی کره شمالی، ترامپ در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور کره جنوبی، محدودیت نصب کلاهک‌های ۵۰۰ کیلویی بر موشک‌های بالستیک را برداشت و به سئول اجازه داد تا به هر میزان که می‌خواهد موشک‌های بالستیک خود را به کلاهک‌های سنگین‌تر تجهیز کند. این اقدام به احتمال زیادی با این هدف صورت گرفته است که هم کره شمالی را از حمله اولیه و پیش دستانه بازدارد و هم  شاید کره شمالی با دیدن تقویت نظامی حریفان، از توسعه برنامه هسته‌ای خود کوتاه بیاید.