• سینما دنای یاسوج

    سینما «دنا» به خاطره‌ها پیوست

    شهر یاسوج با جمعیت بیش از ۱۵۰هزار نفر پس از یک دهه از داشتن سینما بی‌بهره بوده و این در حالی است که بیشترین جمعیت جوان را در بین شهرهای کشور دارد.

سینما دنای یاسوج
شهر یاسوج با جمعیت بیش از ۱۵۰هزار نفر پس از یک دهه از داشتن سینما بی‌بهره بوده و این در حالی است که بیشترین جمعیت جوان را در بین شهرهای کشور دارد.

خبرگزاری بُرک - گروه استان‌ها، پژمان امیدی: برخلاف جوانان دهه ۵۰ و ۶۰، متولدین دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در یاسوج هیچ تصوری از سینما ندارند. زمانی که آن‌ها دوره کودکی و نوجوانی خود را طی می‌کردند، تنها سینمای شهر یاسوج تخریب شد تا سینمایی مدرن به‌جای آن ساخته شود اما هنوز خبری از این سینما نیست.

سینمای شهر یاسوج که «دنا» نام داشت در دهه ۵۰ متولد شد و در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در اوج توجه بود به‌طوری‌که برای دیدن فیلم‌های آن صف‌های تماشاگران گاهی تا خیابان‌های اطراف ادامه می‌یافت.

اما این سینما به‌یک‌باره و به دلیل ضعف مدیریت و سیاست‌های غلط سینمایی از اوج به زیر آمد و این تنها مکان تفریحی جوانان شهر یاسوج کم‌کم از رونق افتاد و چند سالی تارعنکبوت بر پرده‌های آن اکران می‌شد و صدای جیرجیرک‌ها در سکوت سرد آن می‌پیچید.

سالی از پی سال دیگر گذشت و شورایی از پس شورایی و شهرداری از پس شهرداری دیگر آمدند و وعده‌ها دادند و سینمایی ساخته نشدعصر گرم مرداد روزی در سال ۸۶ شهرداری یاسوج به‌عنوان متولی این سینما تصمیم گرفت به دلیل فرسودگی، این سینما را به دست بیل و کلنگ بسپارد، و این‌گونه بود که ساختمان سینما دنای یاسوج آوار شد و تنها زمینی خالی از آن باقی ماند تا به گفته مسئولان وقت شورا و شهرداری، در این زمین سینمایی مدرن در پنج طبقه ساخته شود.

اما سالی از پی سال دیگر گذشت و شورایی از پس شورایی و شهرداری از پس شهرداری دیگر آمدند و وعده‌ها دادند و سینمایی ساخته نشد.

شهر یاسوج در این یک دهه سه شهردار عوض کرد و جوانانش رنگ سینما ندیدند و تنها یادگاری آن سینما خیابانی است که هنوز هم مردم آن را سینما می‌نامند.

آخرین وعده داده شده، ساخت مجتمعی فرهنگی و هنری و تجاری در هفت‌طبقه در زمین به‌جامانده از سینما دنای یاسوج بود که با جذب سرمایه‌گذار جدید و مشارکت شهرداری یاسوج، کلنگ احداث آن در هفته دولت سال ۹۴ به زمین زده شد و قرار بود ظرف سه سال به پایان برسد اما به نظر می‌رسد اگرچه این پروژه در دست احداث است اما جوانان یاسوجی به این زودی‌ها نباید منتظر اتمام آن باشند.

وعده‌هایی که عمل نشد؛ نسخه‌هایی که افاقه نکرد

در این یک دهه تنها شهرداران و اعضای شورای شهر نبودند که وعده ساخت سینما دادند. درسفرهای چندباره مسئولین فرهنگی و سینمایی کشور خرمن خرمن وعده‌ها داده شد و دفتر دفتر نسخه‌ها پیچیدند اما هیچ‌کدام محقق نشد و افاقه نکرد.

یکی از این وعده‌ها ساخت ۱۰مجتمع سینمایی در استان بود و کار به انعقاد تفاهم‌نامه هم رسید. به‌طوری‌که ساخت این مجتمع‌ها بر عهده استان و تجهیز و راه‌اندازی آنان نیز بر عهده معاونت سینمایی باشد. اما این وعده هم همچون دیگر وعده‌ها بر زمین ماند.

در این چند سال گاهی به‌جای درمان، مسکن‌هایی هم داده شد اما تاکنون جوابگو نبوده است. از آن جمله سالن آمفی‌تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اقدام به اکران برخی فیلم‌های روز می‌کند اما قرار داشتن در یک مجموعه اداری و اختصاصی نبودن این سالن برای سینما (به‌طوری‌که در آن از جلسات تودیع و معارفه تا همایش‌ها و از اجرای نمایش تا کنسرت موسیقی برگزار می‌شود) باعث شده هنوز نتواند در منظر عموم به‌عنوان یک سالن با کارکرد سینمایی حرفه‌ای شناخته شود.

همچنین بسیج استان اقدام به پخش فیلم در یکی از سالن‌های خود و نام‌گذاری آن به نام سینما انقلاب کرده اما این هم نتوانسته خلأ سینما در شهر یاسوج را پر کند.

بااین‌حال شهر یاسوج روزبه‌روز بزرگ‌تر و بر جمعیتش افزوده می‌شود اما به این میزان اماکن فرهنگی و تفریحی آن رشد نکرده و نمی‌کند. اگر در دهه ۵۰ تنها یک سالن سینما برای جمعیت ۱۵ هزار نفری این شهر کافی بود، امروزه جمعیت جوان این شهر به مکان‌های فرهنگی،هنری و تفریحی بیشتری نیاز دارند.