در سال 1325 در تهران بدنیا آمدم.با توجه به این که صدا در خانواده ما موروثی است از همان دوره نوجوانی به آموزش آواز خوانی توسط پدرم که از مداحان قدیم تهران بود پرداختم و سپس ادامه کار را نزد برادران و اساتید بزرگی که از شاخص ترین آن ها می توان به مرحوم ادیب خوانساری اشاره کرد،فرا گرفتم. در سال 1353 وارد رادیو شدم و پس از تعلیمات اولیه و تکمیل ردیف های آوازی نزد...

محمد علی گلپایگانی که با نام هنری گلریز شهره دارد، هنرمندی از جنس صدا ، صدایی جاودانه که سال هاست مورد توجه مردم این سرزمین قرار گرفته است.


موسیقی های ایرانی فاخر می تواند جایگزین موسیقی های ماهواره ای شود

در همان دوران نوجوانی پدرم را در مراسمات مختلف همراهی می کردم

پدرم مرشد حسین گلپایگانی از خواننده های قدیم تهران بود که اصلالتا اهل شهر گلپایگان بود، ایشان از پیشکسوتان عرصه موسیقی آیینی بودند که در تهران در حدود 60 تا 70 سال پیش با خواندن تعزیه و مرثیه و روضه در تکیه ها و مراسمات و حسینه های مختلف بخصوص در محرم که بنده نیز ایشان را همراهی می کردم فعالیت داشتند.

پدرم یکی از مداحان پیشکسوتی بودند که هنوز هم نامشان هست و مستندات زیادی از ایشان ساخته شده و صدای ایشان نیز به عنوان تاریخ مکتب مداحی اصیل تهران در رادیو به ثبت شده است.

استاد در خصوص چگونگی آشنایی با موسیقی گفت:

در سال 1325 در تهران بدنیا آمدم.با توجه به این که صدا در خانواده ما موروثی است از همان دوره نوجوانی به آموزش آواز خوانی توسط پدرم که از مداحان قدیم تهران بود پرداختم و سپس ادامه کار را نزد برادران و اساتید بزرگی که از شاخص ترین آن ها می توان به مرحوم ادیب خوانساری اشاره کرد،فرا گرفتم.

در سال 1353 وارد رادیو شدم و پس از تعلیمات اولیه و تکمیل ردیف های آوازی نزد مرحوم ادیب خوانساری، با گروه شیدا آشنا شدم و شروع به خواندن آهنگ های اصیل ایرانی کردم و تا سال 57 با گروه شیدا همکاری داشتم و نزدیک به 10 الی 15 آهنگ را خواندم.

محمدعلى گلپایگانى، علت برگزیدن نام «گلریز» را براى خود این گونه بیان مى‏ كند:
«در زمانى كه در رادیو تازه شروع به همكارى نموده بودم، جهت ضبط آهنگى از «شیدا» به دیدار دكتر نورعلى‏خان برومند رفته بودم و در انجا غزلى از حافظ را در دستگاه شور، خواندم تا به گوشه «گلریز» رسیدم (گونه‏اى در دستگاه شور). استاد برومند به‏دلیل خشنودى از این اجرا پیشنهاد كرد تا نام هنرى خود را «گلریز» بگذارم و از آن پس با همین نام نزدیك به ده ترانه از عارف و شیدا و گروه شیدا در برنامه گلچین هفته اجرا كرده‏ام((

وی در خصوص فعالیت های هنری اش در پس از انقلاب اسلامی گفت:
پس از انقلاب اسلامی ،نخستین خواننده ای بودم که شروع به خواندن سرودهای انقلابی کردم،که اولین سرودم سرود برخیزید بود که
 همزمان با ورود امام خمینی(ره) به بهشت زهرا ، اجرا شد

سرودهای دیگری مانند خوش آمدی ای امام ،بانگ آزادی ، شهید مطهری ، نیایش ، رفتند یاران، خجسته باد این پیروزی و سرودهای دیگری را نیز اجرا کردم.


اولین خواننده ای بودم که صدا و تصویرم به طور رسمی از رادیو و تلویزیون پخش شد

من اولین خواننده ای بودم که صدایم  به طور رسمی با سرودی با عنوان معلم از رادیو پخش شد.در سال 1361 نیز سرودی با عنوان خجسته باد این پیروزی ،برای اولین بار بود که تصویر یک خواننده در همان اوایل انقلاب در تلویزیون پخش شد و در کنار این برنامه ها،با توجه به این که تحصیلاتم آواز بود ،اولین کاری که پس از انقلاب انجام دادیم ساخت یک برنامه بدون موسیقی تحت عنوان با محرمان خلوت انس بود.بعدها به این فکر افتادیم که آوازی را با ساز بخوانیم که نی را انتخاب کردیم.برنامه ای بود بنام نوای نی که این برنامه اوایل انقلاب با ساز و آواز شروع شد و سپس بتدریج سازهای دیگری را نیز به این برنامه اضافه کردیم و در کنار این برنامه ها آواز را نیز اجرا می کردیم.اجراهای زیادی در خصوص موسیقی ایرانی در داخل و خارج کشورداشتیم.

وی در خصوص خوانندگی در خصوص جنگ تحمیلی و دفاع مقدس گفت:

در دوران جنگ تحمیلی و دفاع مقدس اولین خواننده ای بودم که به عنوان خواننده برتر در هشت سال دفاع مقدس در همان اوایل جنگ انتخاب شدم که دست خط حضرت امام(ره) را که در روی یک لوح هک شده بود از دست مقام معظم رهبری دریافت کردم و همچنین یکی از خاطرات بیادماندنی من که در سال 1359 رخ داد این بود که به عنون اولین و اخرین خواننده ای بودم که در خصوص موسیقی های فاخر و سرودهای انقلابی بویژه سرود شهید مطهری خدمت امام رسیدم و ایشان من را مورد احترام و لطف خود قرار دادند و همین سبب شد تا با انرژی بیشتری به خلق دیگر سرود های انقلابیم بپردازم.

استاد در خصوص افتخارات و جوایز کسب شده اش گفت:

در طول چند دهه فعالیت مستمر در حوزه موسیقی و آواز و مرثیه و . . . حدود هزار و پانصد سرود را اجرا کردم و مقام های زیادی را کسب نمودم ،برای مثال در سال 1374 بعنوان هنرمند شاخص در جامعه کارمندی شناخته شدم که در همان موقع لوح افتخار را از دست رئیس جمهور وقت دریافت کردم و بعنوان سه دهه خواننده حماسی انتخاب شدم و نامم به عنوان میراث شفاهی در سازمان میراث فرهنگی گردشگری به ثبت رسیده است.در سال 1389 به عنوان چهره ماندگار از سوی سازمان صدا و سیما انتخاب شدم.

وی در خصوص مستند گلبانگ انقلاب گفت:

گلبانگ انقلاب یکی از مستنداتی بود که به زندگی هنری من می پردازد.این مستند توسط ابوالفضل جاویدپور ساخته شده است. ایشان یکی از هنرمندانی هستند که در طی این سال های اخیر بسیار پرکار بودند.

مستند گلبانگ انقلاب بسیار مورد توجه قرار گرفته است و استادان و صاحب نظران کشوری این کار را تایید کردند که البته ابوالفضل جاویدپور مستندات دیگری ساخته است و بنده به ایشان تبریک می گویم و در همین جا تاکید می کنم که باید هنرمندان جوان را حمایت کنند زیرا این هنرمندان ، آینده سازان هنری کشور هستند و با حمایت مسئولان بخصوص مسئولان فرهنگی هنری می توانند در آینده یکی از هنرمندان شاخص کشور در زمینه فرهنگ و هنر باشند. 

استاد گلریز در خصوص کارهایی که به تازگی ساخته است گفت:

صبح سمای ملکوت که یکی از کارهای بسیار ماندگار در قالب موسیقی ایرانی بود، در بزرگداشت شاعر انقلابی ایران مشفق کاشانی،در تالار وحدت اجرا شد.

آخرین سرودی که خواندم در خصوص دهه فجر است بنام صبح شکوفا ،که بتازگی ضبط شده است، سرود بسیار زیبایی است که آهنگش از داوود ورزیده و شعر هم از عباس کلهر است که البته کارهای مختلفی دیگری نیز انجام دادیم که با مراجعه به سازمان ها و ارگان های مختلف ،سرودهای بسیار فاخر و ماندگار برای آن ها می سازیم.


در کنگره شهدای نجف آباد و گلپایگان حضور یافتم

چندی پیش در برنامه کنگره شهدای نجف آباد حضور یافتم و یک سرود بسیار ماندگار در حضور جمعیتی نزدیک به 6 الی 7 هزار نفر اجرای برنامه داشتم،نجف آباد تنها شهرستانی است که دارای 2500 شهید می باشد و شهدایی مانند شهید کاظمی ، شهید آیت و . . . . همگی ازا این خطه می باشند و بسیار هم مورداد توجه قرار گرفت و شعاری هم در آن جا بود که موزون زیر بود:

نجف آباد شهر شهیدان خدایی
نجف آباد شهر دلیران ولایی
نجف آباد اسوه ایمان و صداقت
نجف آباد خطه ایثار و صداقت

که این شعار ورد زبان مردم نجف آباد شده بود و از مسئولان شهرهای دیگری نیز آمدند تا سرودهای فاخری برای آن ها نیز ساخته شود.

و در شهر گلپایگان نیز با حضور در مراسم کنگره شهدای گلپایگان شعر شهیدان خدایی و خجسته باد این پیروزی را اجرا کردیم.بسیار  مورد توجه قرار گرفت ، یک مراسم بسیار با شکوه بود که جمعیت چشمگیری نیز در این مراسم حضور داشتند.گلپایگان از شهرهای استان اصفهان است که دارای 372 شهید می باشند.

سخن پایانی استاد:

با تولید موسیقی های ایرانی و فاخر می توانیم جلوی موسیقی های ماهواره ای را بگیریم و در صوت ادامه این قبیل کارها می توانیم جایگزین کارهای ماهواره ای شویم.